QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
ford
Szukaj 

Polacy coraz bardziej doceniają work-life balance – ale są pewne wyjątki

wykres


Polacy wykazują coraz większą świadomość na temat work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. W pierwszym kwartale br. 32% respondentów oceniło, że ich sytuacji w tym obszarze ulegnie poprawie. Oznacza to wzrost o 5 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku oraz 2 p.p. zwyżki w porównaniu do ostatniego kwartału minionego roku. Przytoczone wyniki pochodzą z badania Confidence Index, które przeprowadziła firma rekrutacyjna Michael Page.


Polacy najbardziej zapracowani w Europie

Pomimo poprawiających się z roku na roku wyników, względem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, Polacy na tle pozostałych krajów europejskich nadal są jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Spośród wszystkich 12 krajów biorących udział w badaniu, Polska znalazła się na ostatnim miejscu. Najwyższy wskaźnik work-life balance w Europie mają mieszkańcy Turcji – 61%. Następni w kolejności są obywatele Hiszpanii (44%) oraz Portugalii (43%). Co ciekawe, największy spadek tego indeksu – o 10 p.p. – między pierwszymi kwartałami 2017 i 2016 roku zanotowano w Austrii (z 44% do 34%). Najwyższy wzrost nastąpił z kolei w Holandii, z 30% w 2016 do 38% w 2017 roku.


Równowagę doceniamy wraz z wiekiem, choć nie zawsze

35% ankietowanych poniżej 30 r.ż. w pierwszym kwartale br. zwraca uwagę na work-life balance. Względem analogicznego okresu z ub. r. zauważalna jest niewielka różnica (34%). Przy czym, to w czwartym kwartale 2016 roku ankietowani zwracali najbardziej (37%) uwagę na równowagę życiową. Wahanie tego wskaźnika wśród osób w tej grupie wiekowej potwierdza, że ich odpowiedź w badaniu uzależniona jest od ich aktualnej sytuacji zawodowej i finansowej. Oznacza to, że są to główne powody, które determinują ich podejście do pracy. Dlatego też, kosztem życia prywatnego osoby te chcą teraz zapracować na komfort w pracy, aby w przyszłości móc skupić się na osiągnięciu równowagi pomiędzy nią a czasem wolnym.


Wśród respondentów w wieku 30-49 lat, przebadanych na początku 2017 roku, 33% z nich wskazało na zainteresowanie obszarem work-life balance. Jest to o 8 p.p. więcej w stosunku do pierwszy trzech miesięcy 2016 roku oraz 6 p.p. więcej względem ostatniego kwartału minionego roku (27%). Co ciekawe, wśród ankietowanych powyżej 50 r. ż., podobnie jak u osób poniżej 30 r.ż., widać wahanie w obszarze równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym – 24% w pierwszym kwartale br., do 31% w czwartym oraz 25% w pierwszym kwartale 2016 roku. Może to więc świadczyć, że niepewna sytuacja pod kątem wysokości przyszłej emerytury skłania Polaków do intensywniejszej pracy.


Patrząc na wyniki badania Confidence Index pod kątem różnych grup wiekowych należy zauważyć, że Polacy nadal są tzw. „społeczeństwem na dorobku”, które cały czas uczy się work-life balance. Przy czym osiągnięcie poziomu krajów Europy Zachodniej zależy u nas także od aktualnego stanu gospodarki, której kondycja przekłada się na rynek pracy.


Źródło: Michael Page

12.06.2017


Tagi: praca, work-life balance


DAWG

WROCŁAW - BIURA DO WYNAJĘCIA

foto

Zlokalizowany w rejonie wrocławskiego śródmieścia biurowiec Promenady ZITA oferuje do wynajęcia...

NOWOCZESNE POWIERZCHNIE PRZEMYSŁOWE

mieszkanie

CTPark Opole oferuje dla inwestorów nowoczesne powierzchnie przemysłowe na terenie strefy ekonomicznej...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej platformie elektronicznej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

KUP BIURO! WROCŁAW-KRZYKI

mieszkanie

Na sprzedaż biuro o pow. 136,76 mkw na II p. w nowoczesnym budynku biurowym przy ul. Wałbrzyskiej 6 we Wrocławiu...

SPOTKANIA BIZNESOWE

DO WYNAJĘCIA W ŚRÓDMIEŚCIU WROCŁAWIA

giełda

Do wynajęcia hala z przeznaczeniem na cele produkcyjno-magazynowe przy ul. Góralskiej we Wrocławiu...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Seria Space marki Kinnarps zaprojektowana przez Stefana Brodbecka (Brodbeck Design)...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...