QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ogromne zainteresowanie akcjami Famuru sprzedawanymi przez TDJ

W efekcie transakcji Famur pozyska 400 mln zł na przejęcie Kopeksu, realizację kluczowych inwestycji oraz intensyfikację wdrażania strategii Go Global.


W ofercie prywatnej, skierowanej do inwestorów instytucjonalnych, TDJ Equity I przydzieliło 97.294.000 akcji Famuru po cenie 5,5 PLN, stanowiących 20% w kapitale zakładowym. Transakcja została przeprowadzona w ramach procesu budowy przyśpieszonej księgi popytu (ABB). Globalnym koordynatorem oferty i zarządzającym księgą popytu był mBank, zaś współprowadzącymi księgę popytu byli Mercurius Dom Maklerski oraz Dom Maklerski PKO BP.

Z uwagi na zgłoszony przez inwestorów instytucjonalnych popyt, wielokrotnie przewyższający liczbę oferowanych akcji, po rekomendacji konsorcjum banków, TDJ Equity I zdecydowało o zwiększeniu liczby akcji plasowanych w ramach transakcji ABB do 97.294.000 akcji Famuru, tj. 20% kapitału, wobec planowanych wcześniej 72.970.500 akcji.


- Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, środki pozyskane ze sprzedaży 72.970.500 akcji Famuru, TDJ przeznaczy na objęcie akcji nowej emisji Spółki, uchwalonej na WZA w dniu 5 czerwca, po cenie emisyjnej równej cenie sprzedaży ustalonej w toku procedury ABB. TDJ pozostanie długoterminowym, większościowym akcjonariuszem Famur, dalej wspierając dynamiczny rozwój Spółki – podkreślił Czesław Kisiel, prezes zarządu TDJ S.A.


Famur pozyskane środki przeznaczy na strategiczne inwestycje rozwojowe, w tym przede wszystkim na zakup od TDJ 65,8% akcji Kopeksu oraz działania związane z intensyfikacją wdrożenia strategii ekspansji zagranicznej Go Global. Pozyskany kapitał umożliwi również sfinansowanie niezbędnych inwestycji oraz konsolidację segmentu odkrywkowego (surface), co umocni Famur Famak na pozycji niekwestionowanego lidera w Polsce oraz pozwoli na zbudowanie silnej pozycji rynkowej w regionie.


W ostatnich tygodniach Zarząd Famur odbył spotkania i telekonferencje z ponad 80 krajowymi i zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi, w trakcie których przedstawiany był m.in. plan przejęcia i integracji Kopeksu oraz perspektywy rozwoju Spółki w ramach realizacji strategii Go Global.


- Sukces transakcji sprzedaży akcji przez TDJ i duże zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych akcjami Famuru są dla nas potwierdzeniem, że rynek kapitałowy pozytywnie odebrał ogłoszony w maju plan integracji Famuru z Kopeksem, będący istotnym ogniwem strategicznego planu rozwoju Grupy Famur na świecie. Jego kluczowym elementem jest wykorzystanie potencjału Famuru i Kopeksu do zbudowania polskiego czempiona, gotowego do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym na całym świecie – komentuje Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR S.A.


Plan integracji przewiduje włączenie do Grupy Famur aktywów „części maszynowej” Kopeksu. Integracja z Kopeksem pozwoli Grupie Famur skokowo zwiększyć skalę działalności, zwielokrotnić potencjał i przyspieszyć realizację strategii Go Global, która zakłada osiągnięcie w ciągu 5 lat połowy przychodów Grupy z rynków zagranicznych. Zakończenie integracji Famuru i Kopeksu, rozumiane jako uwolnienie pełnych efektów synergii, nastąpi do końca 2017 roku, a formalne zakończenie integracji nastąpi w pierwszym kwartale 2018 roku. Integracja pozwoli w pełni wykorzystać szanse biznesowe w obliczu ożywienia w inwestycjach na rynku wydobywczym – zarówno na świecie, jak i w kraju.


Źródło: TDJ

07.06.2017


Tagi: Famur, akcje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE