QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Inwestorzy wierzą w polski rynek nieruchomości, duży napływ kapitału z RPA i Azji

wykres


W ubiegłym rok najwięcej transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych dotyczyło powierzchni handlowych. Zainwestowany kapitał pochodził głównie z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Eksperci prognozują, że w 2017 roku na rynku pojawi się także kilku nowych graczy z Azji. Przedstawicieli wybranych funduszy zainteresowanych ekspansją w regionie CEE będzie można spotkać podczas Targów ReDI organizowanych przez Polską Radę Centrów Handlowych, 7-8 czerwca w Warszawie.


Z 4,6 mld euro wydanych w Polsce na zakup nieruchomości komercyjnych w 2016 roku, 43% to inwestycje w sektorze handlowym. Bardzo duża część z 2 mld euro wydanych na obiekty handlowe stanowiła transakcja nabycia 75% udziałów Echo Prime Properties przez fundusz Redefine Properties z Republiki Południowej Afryki, za kwotę ok. 668 mln euro – wynika z danych zebranych w raporcie PRCH Retail Research Forum.


Analizując źródło pochodzenia kapitału, z powodu wspomnianej wyżej transakcji portfelowej, w 2016 r. większość środków zainwestowanych w sektor handlowy pochodziła z RPA. Istotną rolę odegrały również fundusze ze Stanów Zjednoczonych, m.in. CBRE Global Investors, oraz z Niemiec, tj. Union Investment.


- Pomimo niepewności związanych z zapowiadanymi reformami dotykającymi bezpośrednio sektor handlowy (podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, zakaz handlu w niedzielę) oraz niepewną sytuacją podatkową w zakresie alokacji kapitału w nieruchomości, inwestorzy zagraniczni nadal aktywnie poszukują aktywów w Polsce. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na dobre prognozy ekonomiczne oraz wzrost sprzedaży detalicznej. Wielu inwestorów wykorzystuje Targi ReDI organizowane przez Polską Radę Centrów Handlowych jako platformę do rozmów o kolejnych inwestycjach w naszym regionie. Targi odbędą się 7-8 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie i niewykluczone, że po tej dacie możemy usłyszeć o kolejnej spektakularnej transakcji – powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych.


Według prognoz analityków zrzeszonych w grupie PRCH Retail Research Forum wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2017 roku wyniesie około 4-4.4 mld euro, z czego ok. 30-40% zostanie przeznaczonych na zakupy w sektorze handlowym. Kluczowymi graczami na rynku nadal pozostaną inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i RPA. W obecnym roku na rynku będziemy świadkami kilku debiutów graczy z Azji, którzy za pośrednictwem funduszy będą nabywać nieruchomości w Polsce.


Źródło: Polska Rada Centrów Handlowych

29.05.2017


Tagi: nieruchomości komercyjne, kapitał, inwestorzy, transakcje