QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Przewodnik dla najemcy biura w Warszawie

wykres


Rynek biurowy w Warszawie należy do najemców i stawia szeroki wachlarz możliwości w odniesieniu do wyboru powierzchni oraz negocjacji z właścicielami budynków. Równolegle wyzwania dla firm stawiają przemiany na rynku pracy - czytamy w najnowszej publikacji „Projekt biuro” AXI IMMO.


Projekt biuro


AXI IMMO, wiodąca agencja doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych wydała publikację „Projekt biuro”. Materiał ma charakter przewodnika dla najemców zainteresowanych powierzchniami biurowymi w Warszawie. Publikacja porusza najbardziej interesujące aspekty rynków: nieruchomości biurowych i pracy, które mają wpływ na wybór biura a także kształtowanie jego przestrzeni i funkcjonalność.


Sytuacja na rynku biurowym sprzyja najemcom

W I kwartale 2017 roku na warszawski rynek biurowy trafiło ponad 84 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Wynik ten powiększył całkowity wolumen nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy do prawie 5,12 mln mkw. Inwestycje nie zwalniają tempa. Towarzyszy im silna absorbcja ze strony najemców – w I kw. 2017 wynajęto prawie 200 tys. mkw., co oznacza wzrost o 28 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na stabilnym, stosunkowo wysokim poziomie 14,1%, co umacnia pozycję negocjacyjną firm myślących o relokacji lub renegocjacji umowy.


Martin Lipiński, szef działu Office AXI IMMO komentuje: - Bieżący rok powinien przynieść dalszy wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej, głównie ze względu na wysoki poziom inwestycji spekulacyjnych na rynku warszawskim. Jest to doskonały czas dla firm, którym kończą się umowy najmu i okazja dla tych chcących zrewidować swoje umowy oraz potrzeby w zakresie powierzchni biurowej. Właściciele biurowców są skłonni do ustępstw w negocjacjach i proponują najemcom szeroki pakiet zachęt od wakacji czynszowych do pakietów na aranżację nowego biura.


Jak czytamy w publikacji AXI IMMO, średnie stawki za wynajem biura w centrum Warszawy utrzymują się na poziomie od 19 do 23 EUR/mkw., natomiast w pozostałych lokalizacjach od 13 do 17 EUR/mkw. W starszych obiektach i na Mokotowie w ostatnich kilku miesiącach odnotowano wyraźne spadki czynszów.


Pokolenie Y stawia nowe wyzwania dla pracodawców

W opracowaniu „Projekt biuro” analitycy AXI IMMO zwracają uwagę na przemiany na rynku pracy w Warszawie: rekordowo niskie bezrobocie – na poziomie 2,8% na początku roku i rynek pracownika. Konkurencja w walce o pracownika jest szczególnie duża w sektorach usług dla biznesu czy IT i dotyczy wszystkich szczebli zatrudnienia. Co więcej, prognozy nie są dla pracodawców optymistyczne, gdyż liczba studentów spada (z 270 tys. w 2011 do 243 tys. studentów w 2016 roku). Atrakcyjne miejsce pracy to jeden z atutów w walce o specjalistów w nowych warunkach rynkowych, zwłaszcza jeśli chodzi o nabór pracowników wśród tzw. millenialsów. Generacja urodzona w latach 1983-2000 zwraca uwagę nie tylko jak pracuje, ale też w jakim miejscu. Pracodawcy, aby przyciągnąć talenty muszą dopasować się do specyficznych wymagań nowego pokolenia.


Poszukiwanie odpowiedniej powierzchni biurowej lub reorganizacja dotychczas zajmowanej powinny być poprzedzone gruntowną odpowiedzią na pytanie: „czego potrzebuje nasza firma i nasi pracownicy?”. Również uwzględnienie opinii pracowników w tych procesach jest kluczowe i jest wyrazem troski o komfort zatrudnionych – dodaje Martin Lipiński, szef działu Office AXI IMMO.


Więcej informacji w przewodniku: Projekt biuro


„Projekt biuro” – o publikacji

„Projekt biuro” to publikacja przygotowana przez analityków AXI IMMO poruszająca najbardziej interesujące aspekty rynków: nieruchomości biurowych i pracy, które mają wpływ na wybór biura a także kształtowanie jego wyglądu i funkcjonalności. Materiał ma charakter przewodnika dla najemców. Prezentuje zarówno twarde dane z I kw. 2017, jak również trendy na rynku biurowym. Porusza kwestie socjologiczne dotyczące zmiany pokoleniowej na rynku pracy: rosnący udział generacji Y w grupie zatrudnionych, a także ich specyficzne wymagania w odniesieniu do środowiska pracy. „Projekt biuro” wskazuje w jaki sposób prowadzić proces poszukiwania i wynajmu nowego biura przy uwzględnieniu ważnych aspektów tzw. employer branding, czyli budowania wizerunku pracodawcy atrakcyjnego z punktu widzenia nowego pokolenia pracowników.


Źródło: AXI IMMO

25.05.2017


Tagi: biura, przewodnik, najemca, Warszawa