QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Obiekty hotelowe w cenie

wykres


Poprzedni rok to bez wątpienia jeden z najlepszych dotychczas okresów dla polskich hotelarzy. Kondycja sektora hotelowego jest wyjątkowo dobra, a cała branża odnotowuje wyraźny rozkwit. Rekordowe wskaźniki obłożenia i rentowności osiągnęły nie tylko hotele wypoczynkowe, zlokalizowane w górach czy nad morzem, ale także te usytuowane w dużych ośrodkach biznesowych.


Przemawia za tym coraz większa chęć turystów do spędzania urlopu w kraju, coraz więcej wydarzeń kulturalnych i imprez sportowych, ale także rosnąca popularność Polski wśród turystów zagranicznych. Średni wskaźnik obłożenia pokoi hotelowych w Polsce w 2016 roku wyniósł 51%, a w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł o ponad 7 punktów procentowych.


Boom odczuwalny na rynku widać także w wysokiej podaży, liczbie projektów w trakcie realizacji lub tych dopiero planowanych. W samej Warszawie w najbliższych latach powstanie około 20 nowych obiektów, a wysoka aktywność inwestorów widoczna jest również w Trójmieście, Wrocławiu czy Krakowie.


Dojrzałość polskiego rynku hotelowego potwierdza już nie tylko obecność międzynarodowych sieci hotelowych, ale ogromne zainteresowanie rynkiem nowych podmiotów i nowych sieci, do tej pory nie obecnych w tej części Europy. Wartym uwagi jest rozwój hoteli ekonomicznych i ekspansja nowych marek w Polsce takich jak Moxy, Motel One, Indigo czy zapowiadany Radisson Red. Ponadto na rynku znalazło się także miejsce dla hoteli wyższej klasy; potwierdzone nowe inwestycje to Autograph Collection w Krakowie sieci Marriott International, Curio A Collection by Hilton w Poznaniu czy Raffles Hotels & Resorts w Warszawie.


Dobra kondycja sektora hotelowego znalazła odzwierciedlenie również na rynku inwestycyjnym. Polska jako stabilny rynek alokacji kapitału coraz częściej zachęca dużych graczy inwestycyjnych do poszukiwania także alternatywnych rozwiązań umożliwiających dywersyfikację ryzyka. Tym samym coraz częściej inwestorzy instytucjonalni kierują swoją uwagę na obiekty hotelowe. Już po pierwszych miesiącach 2017 roku widać, że jest to najlepszy rok w historii pod względem ilości przejęć w segmencie hotelowym. Jedynie w pierwszym kwartale 2017 roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze opiewał na kwotę 218 mln EUR, stanowiąc niemal połowę wartości kapitału zainwestowanego w tym okresie w nieruchomości komercyjne w Polsce. Największe transakcje hotelowe zamknięte w okresie od stycznia do marca 2017 roku to sprzedaż obiektu Sheraton Grand Kraków, The Westin Hotel Warsaw czy Radisson Blu Warsaw. Dynamiczny rozwój rynku oraz rosnąca wartość hoteli przyciąga uwagę dużych graczy, ale także mniejszych prywatnych inwestorów. Zgodnie z zapowiedziami, do końca roku prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania kilku kolejnych istotnych transakcji, co przełoży się na wzrost wartości kapitału zainwestowanego w tym sektorze w Polsce.


Autor: Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku w Knight Frank


Źródło: Knight Frank

16.05.2017


Tagi: hotele