QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce – III kwartał 2016

wykres


Na koniec września 2016 r. łączne zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wynosiły 10,92 mln m kw. Zgodnie z najnowszym raportem międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce – III kwartał 2016” aktywność najemców i deweloperów w tym sektorze utrzyma się na wysokim poziomie.


Więcej informacji w raporcie: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce – III kwartał 2016


W trzecim kwartale bieżącego roku podpisano umowy najmu na rekordową wielkość 896 tys. m kw. powierzchni magazynowej, nieznacznie ponad rekordowy poziom popytu z IV kw. 2013 roku (890 tys. m kw.). W porównaniu do III kw. 2015 roku wolumen transakcji wzrósł o 60% (344 tys. m kw.). Najemcy byli najaktywniejsi w regionie Górnego Śląska (212 tys. m kw.), okolicach Warszawy (194 tys. m kw.) i w Polsce Centralnej (105 tys. m kw.). Wśród mniejszych rynków regionalnych wyróżniał się Szczecin z rekordowym popytem na poziomie 150 tys. m kw. wynajętej powierzchni magazynowej (130 tys. m kw. wynajęła firma Zalando), a także Trójmiasto (31 tys. m kw.) oraz Kraków (25 tys. m kw.).


Wysoki popyt na powierzchnie magazynowe sprawił, że współczynnik pustostanów utrzymał się na niskim poziomie. Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku było prawie 640 tys. m kw. wolnej powierzchni magazynowej, co stanowi 5,9% istniejących zasobów. Wśród głównych rynków magazynowych najwyższy wskaźnik pustostanów odnotowano w Warszawie (8,3%) i jej okolicach (8,8%). Niższy udział pustostanów charakteryzował regiony: Wrocławia (5,5%), Poznania (5,2%), Górnego Śląska (4,8%) i Polski Centralnej (3,1%). Na pozostałych rynkach wskaźnik powierzchni niewynajętej wahał się w zakresie od 1,0% w rejonie Bydgoszczy-Torunia do 7,8% w Trójmieście. W Szczecinie nie odnotowano wolnej powierzchni magazynowej.


Zasoby rynku magazynowego w Polsce rosną w szybkim tempie – od początku 2016 roku powiększyły się o 1 milion m kw. W trzecim kwartale 2016 roku deweloperzy oddali do użytku łącznie ok. 350 tys. m kw. powierzchni magazynowej, czyli o ok. 8% mniej niż w III kw. 2015 roku (383 tys. m kw.). Największy wzrost zasobów odnotowano w regionie Górnego Śląska (86 tys. m kw.), w okolicach Warszawy (61 tys. m kw.), w Poznaniu (47 tys. m kw.), Krakowie (46 tys. m kw.), Trójmieście i Wrocławiu (po 40 tys. m kw.).


Aktywność deweloperska utrzymuje się na wysokim poziomie na większości rynków regionalnych w kraju. Pod koniec września 2016 roku w budowie pozostawało ponad 860 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, przy czym około 42% tego wolumenu realizowano na zasadach spekulacyjnych, tj. bez wiążących umów najmu. Najwięcej inwestycji zlokalizowano w regionie Poznania (156 tys. m kw.), Bydgoszczy-Torunia (129 tys. m kw.), Polski Centralnej (116 tys. m kw.), w okolicach Warszawy (97 tys. m kw.), Wrocławiu (83 tys. m kw.) i na Górnym Śląsku (82 tys. m kw.). Wśród mniejszych rynków regionalnych znaczący wolumen powierzchni w trakcie budowy odnotowano w Trójmieście (57 tys. m kw.) i Lublinie (49 tys. m kw.).


Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku czynsze nominalne pozostały na stabilnym poziomie, choć nieznaczny spadek stawek o około 3% odnotowano na rynku warszawskim w rejonie Okęcia. Najwyższe stawki obowiązują wciąż w strefie miejskiej Warszawy (4,00–5,25 EUR/m kw./miesiąc), a najniższe w Polsce Centralnej (2,40–3,80 EUR/m kw./miesiąc) oraz na obrzeżach Warszawy (2,50–3,80 EUR/m kw./miesiąc). W pozostałych regionach czynsze kształtują się na poziomie 2,50–4,00 EUR/m kw./miesiąc.


– W trzecim kwartale bieżącego roku odnotowaliśmy rekordowy popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową i logistyczną w Polsce. Największy w tym udział mają firmy z sektora handlowego, logistycznego i motoryzacyjnego, ale to przede wszystkim rozwój handlu internetowego zachęca deweloperów do realizacji bardzo dużych obiektów magazynowych. Przewidujemy, że ten trend się utrzyma, ponieważ sektor e-commerce nadal szybko się rozwija, a tradycyjne sieci handlowe tworzą centra obsługi coraz większej liczby zamówień składanych online. Duży popyt skłania deweloperów do rozpoczynania budowy wielu inwestycji jednocześnie na głównych rynkach i w lokalizacjach wschodzących na terenie całej Polski, dzięki czemu powstają kolejne obiekty w kraju, który należy do najszybciej rozwijających się rynków powierzchni magazynowych w Europie – powiedział Tom Listowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.


Więcej informacji w raporcie: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce – III kwartał 2016


Źródło: Cushman & Wakefield

09.11.2016


Tagi: polski rynek powierzchni magazynowych, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAW - BIURA DO WYNAJĘCIA

foto

Zlokalizowany w rejonie wrocławskiego śródmieścia biurowiec Promenady ZITA oferuje do wynajęcia...

NOWOCZESNE POWIERZCHNIE PRZEMYSŁOWE

mieszkanie

CTPark Opole oferuje dla inwestorów nowoczesne powierzchnie przemysłowe na terenie strefy ekonomicznej...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej platformie elektronicznej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

DO WYNAJĘCIA W ŚRÓDMIEŚCIU WROCŁAWIA

giełda

Do wynajęcia hala z przeznaczeniem na cele produkcyjno-magazynowe przy ul. Góralskiej we Wrocławiu...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Seria Space marki Kinnarps zaprojektowana przez Stefana Brodbecka (Brodbeck Design)...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...