QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Obowiązkowa opłata i karta opłaty drogowej

Kara pieniężna za brak opłaty za przejazd po drogach krajowych, w sytuacji gdy kierowca nie posiadał karty opłaty w pojeździe podczas kontroli, jest zgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.


Rozpatrzono wniosek kierowcy, który otrzymał karę 11 tys. zł za to, iż nie posiadał przy sobie potwierdzenia opłaty za przejazd drogą krajową, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postawił znak zapytania, czy kara ta jest zgodna z konstytucją, czy kierowca, który nie ma potwierdzenia opłaty, powinien być karany tak samo surowo jak kierowca, który w ogóle nie zapłacił za przejazd drogą krajową.


Trybunał nie podzielił jednak argumentów WSA, że jest konieczne zróżnicowanie odpowiedzialności osób, które nie posiadały karty opłaty i które takiej opłaty w ogóle nie poniosły. Sędzia sprawozdawca Maria Gintowt-Jankowicz przypomniała, iż na uiszczenie opłat za przejazd drogą pojazdu powyżej 3,5 tony składa się nie tylko nabycie karty drogowej, ale także prawidłowe jej wypełnienie przed rozpoczęciem podróży. Przez prawidłowe wypełnienie karty drogowej należy rozumieć wpisanie danych identyfikujących pojazd i czas przejazdu. Dopiero łączne wykonanie tych czynności oznacza uiszczenie opłaty – tak jak za przejazd komunikacją miejską. Brak karty w czasie kontroli oznacza zatem uchylenie się od wykonania obowiązku uiszczenia opłaty. – Kary dla kierowców, którzy nie uiszczają opłat za przejazd mają charakter prewencyjny. Zgodnie z dyrektywą unijną sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. I takie też zastosował ustawodawca polski – podkreśliła sędzia Gintowt-Jankowicz.


Transport i logistyka


Źródło i opracowanie: Trybunał Konstytucyjny – Sygn. akt Pl9/08

12.04.2010


Tagi: karta opłaty drogowej, transport, Trybunał Konstytucyjny

SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...