QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Mocne uzależnienie od czarnego złota

foto

Wtorkowa sesja na większości światowych parkietów przebiegła w optymistycznych nastrojach. Sprzyjały temu zarówno wzrosty cen ropy naftowej, które wczoraj dochodziły nawet do 4%, jak i innych surowców.


Dzień na rynkach rozpoczął się na plusach i do końca dnia kupujący całkowicie przejęli panowanie nad rynkiem. Warszawski indeks blue chips zakończył dzień wzrostem o 0,95%, przy obrotach na poziomie 540 mln złotych, francuski CAC 40 zyskał 1,32%, a brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,82%. Bez wątpienia wtorkowym „królem parkietów” został niemiecki DAX, notując wzrost o 2,27%, a tym samym przebijając się przez szczyty, jakie ustanowił w marcu.


Impulsem dodającym ochoty do zakupów akcji przez inwestorów były z pewnością dane makroekonomiczne. Odczyt niemieckiego indeksu ZEW pokazał, że nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w kwietniu uległy poprawie i odnotował wzrost z 4,3 pkt. do 11,2 pkt. Dane z Polski nie były już tak pozytywne, co mogło być argumentem przeważającym nad słabszym zachowaniem naszego parkietu względem indeksów z zachodniej części Europy. Produkcja przemysłowa w marcu wyniosła tylko 0,5% w ujęciu m/m (prognoza 3%), a sprzedaż detaliczna 0,8% (prognoza 3,4%). Publikacje zza oceanu, a konkretnie liczba rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń na budowę spadły poniżej oczekiwań rynkowych. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych wyniosła 1,089 mln w ujęciu r/r, natomiast liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła do 1,09 mln (prognoza 1,2 mln). Wbrew pozorom, gorsze dane okazały się lepsze dla rynków wschodzących, ponieważ słabnący dolar wspiera EM.


Dziś w kalendarzu makroekonomicznym poznaliśmy już dane o imporcie i eksporcie w Japonii, które okazały się lepsze od konsensusu. Podobnie bilans handlu zagranicznego wypadł lepiej niż zakładał rynek i wyniósł 755 mld (prognoza 740 mld). Dziś poznamy poziom inflacji producenckiej w Niemczech, a zza oceanu napłyną do nas dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz cotygodniowe dane o zmianie zapasów paliw. Środa to również dzień kolejnych raportów kwartalnych spółek w USA – swoje raporty zaprezentują American Express i Mattel, a także Coca Cola i U.S. Bancorp.


Sesja w USA:

Dzień na giełdach w Nowym Jorku przyniósł przewagę wzrostów. Dow Jones Industrial Average i S&P 500 znalazły się na najwyższych poziomach od początku roku. Zyskiwały banki, spółki surowcowe i paliwowe. W trakcie notowań raporty kwartalne ogłosiły trzy spółki: Goldman Sachs, IBM i Netflix. Bank Goldman Sachs zanotował w pierwszym kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,68 USD (prognoza 2,48 USD), a przychody banku wyniosły 6,34 mld USD (prognoza 6,69 mld USD). Zysk na akcję IBM w pierwszym kwartale wyniósł 2,35 USD (prognoza 2,09 USD), natomiast przychody osiągnęły poziom 18,7 mld USD (oczekiwane 18,3 mld USD). Netflix uzyskał w pierwszym kwartale zysk na akcję na poziomie 6 centów przy przychodach 1,96 mld dolarów. Rynek zakładał, że spółka wykaże zysk na akcję w wysokości 3 centów przy przychodach 1,97 mld USD.


Finalnie, Dow Jones Industrial Average zyskał na koniec dnia 0,27%, S&P 500 wzrósł o 0,31%, a Nasdaq Composite spadł o 0,40%.


Waluty:

Wtorek dla EURUSD zakończył się wzrostem o 0,40% do poziomu 1,1359. Kurs EURGBP stracił 0,39% i osiągnął poziom 0,7895, natomiast EURJPY wzrósł o 0,76% do poziomu 124,06.


Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3004 PLN za euro, 3,7843 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9355 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,4391 PLN za funta szterlinga.


Surowce:

Złoto zakończyło wtorkowe notowania wzrostem o 1,44% do poziomu 1251,40 USD za uncję. Srebro zyskało natomiast 4,35% i osiągnęło poziom 16,96 USD za uncję. Ropa naftowa, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 41,82 USD za baryłkę, zyskując tym samym 5,13%. Odmiana Brent wzrosła natomiast o 2,07% i była notowana po 43,80 USD za baryłkę.


Autor: Konrad Mikołajko


Źródło: Patron FX

19.04.2016


Tagi: rynek kapitałowy, giełdy, notowania, GPW, WIG, akcje, waluty, surowce


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE