QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze

E-sąd to nic innego jak wydanie przez sąd elektronicznego wezwania do zapłaty mającego moc orzeczenia sądowego. Stosowane jest w mało skomplikowanych sprawach np. zaległościach za rachunek telefoniczny. Osoba, która się nie zgadza z takim wezwaniem może wnieść sprzeciw. Ma na to dwa tygodnie.


E-sąd, elektroniczne postępowanie upominawcze jest popularną formą odzyskiwania niezbyt skomplikowanych zadłużeń. Stosowane jest przy zaległościach z opłatami rachunków, za światło, gaz, telefon, internet, ale i rat pożyczek. To postępowanie, które nie wymaga postępowania dowodowego. W nakazie zapłaty wydanym przez e-sąd powinna się jednak znajdować informacja o dacie, do której wskazana osoba powinna zapłacić za fakturę lub kredyt.


Nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma postać elektroniczną i jest dostępny w systemie teleinformatycznym e-sądu (www.e-sad.gov.pl). Jego kopia jest jednak doręczana osobie również w wersji papierowej.


Po tym jak osoba otrzyma takie wezwanie do zapłaty może zachować się dwojako.


Opłata albo sprzeciw

Po pierwsze dłużnik może uregulować wskazaną kwotę do dnia podanego na wezwaniu. Wówczas sprawa jest zamknięta i nie ma żadnych dalszych konsekwencji. Po drugie osoba która nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu może wnieść sprzeciw. Ale ma na to tylko dwa tygodnie. Jeśli tego nie zrobi i nie opłaci także wskazanej kwoty musi się liczyć z możliwym postępowaniem komorniczym w ramach którego może dojść nawet do zajęcia pensji.


- Od momentu doręczenia nam nakazu zapłaty mamy dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu – mówi Jarosław Legieć, radca prawny z Kredyt Inkaso. - O ile sam sprzeciw nie wymaga szczególnej formy to ważne jest, że pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a sprawa zostaje przekazana, co do zasady, do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Ważne jest również to, że sam sprzeciw nie podlega opłacie sądowej - dodaje.


Jak wnieść sprzeciw?

Według instrukcji Ministerstwa Sprawiedliwości w sprzeciwie należy napisać: „Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty”, następnie podać informacje o nakazie zapłaty: który sąd go wydał, kiedy nakaz zapłaty został wydany oraz sygnaturę sprawy (np. NCe 176/09), ważna jest także informacja, że – jeśli tak uważamy - dług się przedawnił lub został już zapłacony.


Sprzeciw należy wysłać w terminie do dwóch tygodni od dnia odebrania nakazu zapłaty z sądu od listonosza lub z poczty. Do sprzeciwu nie trzeba dołączać żadnych dokumentów czy potwierdzeń zapłaty.


Można go wysłać pocztą lub poprzez stronę e-sąd (www.e-sad.gov.pl). Co ważne sprzeciw wysyła się tylko raz, albo pocztą albo drogą internetowa, nie dwa razy.


Poproś o pomoc

Po wniesieniu sprzeciwu dłużnik – już podczas rozprawy - otrzyma możliwość przedstawienia swoich argumentów, dokumentów i racji. Osoby, które boją się stawienia się w sądzie mogą za darmo skonsultować się np. w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Fundacji Pomocy Bezdomnym, Zadłużonym i Innym Wykluczonym.


Od 2 stycznia 2016r. istnieje również możliwość skorzystania z nieodpłatnych porad prawnych w ponad 1,5 tysiaca punktach położonych na terenie całego kraju. Szczegółowe warunki skorzystania z pomocy prawnej oraz lokalizację punktów można znaleźć na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/ lub w każdym starostwie powiatowym.


Fundacja Zaradni powstała w 2015 roku i zajmuje się edukacją w zakresie wychodzenia z długów oraz tworzeniem programów wsparcia dla dłużników.


Źródło: Fundacja Zaradni

19.02.2016


Tagi: e-sąd, elektroniczne postępowanie upominawcze


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...