QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Istotne zmiany dla transportu drogowego w sąsiednich państwach

Wraz z początkiem 2016 roku Niemcy, Słowacja, Czechy i Austria wprowadziły zmiany w opłatach oraz wprowadziły strefy ekologiczne co powoduje ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych w Czecha i Austrii.


1. Niemcy – opłata za drogi dla pojazdów < 3,5 tony od 01.01.2016

W przeciwieństwie do ogłoszeń zamieszczanych przez niemieckiego ministra transportu Alexander Dobrindt, nie zostanie wprowadzona opłata za przejazd samochodami do 3,5 tony po niemieckiej sieci autostrad w roku 2016. Plany wprowadzenia regulacji opłat zostały wstrzymane po rozpoczęciu przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Niemcom w sprawie naruszenia praw Unijnych. Obywatele Niemiec jakoby mieli być zwolnieni z opłat za myto, jeżeli pojazdy byłyby lepszej klasy Euro i jakoby w podatek byłaby ta opłata za myto już wliczona.


2. Słowacja – winieta elektroniczna dla pojazdów < 3,5 tony od 01.01.2016

Do tej pory na Słowacji obowiązywała winieta, którą przyklejało się na szybę. Od 1 stycznia 2016 zostaje ona zastąpiona winietą elektroniczną. Winieta ta jest ważna jak dotychczas dla pojazdów poniżej 3,5 tony na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Winietę taką można kupić w Internecie na stronach internetowych: www.eznamka.sk , w automatach samoobsługowych w regionach przygranicznych i wybranych stacjach paliwowych. Ceny pozostają takie same: 10 dniowa 10€, 30 dniowa 14Euro i roczna 50 Euro.


3. Czechy – od 01.01.2016 obowiązują strefy ekologiczne w Pradze

Od 1 stycznia 2016 Praga posiada strefę ekologiczną. Wszystkie pojazdy według ich normy emisji spali Euro otrzymają winietę ekologiczną. Wjazd do strefy ekologicznej będzie możliwy tylko dla pojazdów posiadających winietę zieloną lub żółtą. Nowe rozporządzenie daje jednoroczną fazę przejściową i prawomocne będzie od 01.01.2017 roku.


4. Austria – zakaz jazdy przez Tyrol dla pojazdów ciężarowych

Zakaz jazdy przez Tyrol dla wszystkich pojazdów o dmc ponad 7,5 tony dla wszystkich kategorii emisji spalin Euro: w nocy w zimie od 20.00-05.00h i w lecie od 22.00-05.00h. Tylko do 31.12.2015 była ważna nowelizacja wyjęcia z zakazów jazdy przez Tyrol dla przejazdów samochodów z silnikiem emisji spalin Euro 6. Jak było do przewidzenia Landeshauptmann (Wojewoda) według rozporządzenia opublikowanego dnia 22.12.2015 przedłużył wszystkim pojazdom powyżej 7,5 tony kategorii Euro 6 możliwość jazdy w nocy – pod warunkiem, że posiadają w pojeździe oryginalny certyfikat potwierdzający emisje klasy spalin Euro 6 lub winietę ekologiczną z certyfikatem wydania. Uwaga! od 01.06.2016 wszystkie pojazdy powyżej 7,5 tony klasy Euro 6, które będą chciały przejechać przez Tyrol w nocy muszą posiadać winietę ekologiczną Euro 6 i certyfikat wydania! CERTYFIKAT NIE BĘDZIE HONOROWANY – TYLKO WINIETA EKOLOGICZNA.


Wprowadzono zakaz jazdy dla pojazdów ciężarowych posiadających silniki Euro 1 i Euro 2 – praktycznie od 01.01.2016 roku nie można wjechać na teren Austrii pojazdem z silnikiem Euro 1 lub Euro II.


Źródło: Stowarzyszenie Przewozników Drogowych "Dolny Śląsk"

05.01.2016


Tagi: transport drogowy


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE