QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Focus on Częstochowa 2015

Dynamiczny rozwój branży BPO/SSC sprawił, że mniejsze miasta wychodzą z cienia wielkich biznesowych ośrodków. Jednym z przykładów jest Częstochowa. Zaplecze akademickie, konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dobre położenie geograficzne i dwie strefy ekonomiczne w trzech lokalizacjach sprawiają, że miastem zaczynają interesować się inwestorzy z sektora usług dla biznesu.


Focus on Częstochowa 2015

Częstochowa, postrzegana do tej pory jako miasto z potencjałem turystycznym, rozwija się obecnie jako ośrodek gospodarczy i akademicki. Miasto słynęło zawsze z przemysłu tekstylno-włókienniczego i metalurgicznego, a obecnie wiodąca jest branża motoryzacyjna, paliwowo-energetyczna i szklana. Z najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio wynika, że prężnie rozwija się również sektor usług dla biznesu.


Miejsce przyjazne inwestorom

Miasto rozumie trend, zgodnie z którym Polska staje się liderem branży BPO/SSC w Europie i stara się stworzyć potencjalnym inwestorom sprzyjające środowisko biznesowe. Poza ulgami podatkowymi wynikającymi z pozwolenia na działalność w SSE, miasto oferuje atrakcyjne zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Dodatkowo można liczyć na wsparcie administracyjne i organizacyjne przy realizacji każdej inwestycji, a także przejrzystą procedurę zakupu gruntów, dedykowaną konkretnej inwestycji. Bardzo zaawansowane są również prace nad stworzeniem kolejnej uchwały, która zwolni z ww. podatku, deweloperów, budujących biurowce o standardzie B+ i wyższym.


Gdzie się ulokować? Jak dojechać?

Obecnie miasto posiada 22 100 m kw. Powierzchni biurowej klasy B/B+. W budowie jest kolejnych 6 088. Średni koszt wynajmu w budynku klasy B to 30-45 zł za m kw. a opłaty serwisowe wahają się między 10 a 15 zł. Stanowi to konkurencyjną ofertę w stosunku do większych ośrodków biznesowych. Infrastruktura drogowa (autostrada A1 oraz drogi krajowe 46, 1 i 3) oraz oddalone o niecałe 60 km lotnisko w Katowicach (35 kierunków wylotów) zapewniają dobre skomunikowanie z innymi ośrodkami biznesowymi.


wykres


Kadry szyte na miarę

Częstochowa posiada wykwalifikowane kadry pracownicze, a średnie koszty pracy są tu niższe niż w aglomeracji śląskiej. Cztery lokalne uczelnie oferują studia na filologiach języków obcych, których znajomość w zaawansowanych usługach dla biznesu jest niezwykle istotna. Warto podkreślić, że szkoły wyższe są otwarte na współpracę z miastem w zakresie kształcenia studentów, zgodnie z potrzebami konkretnego inwestora.


Zrozumieć biznes

Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio podkreśla, że o sile destynacji biznesowej decyduje nie tylko potencjał inwestycyjny wynikający z odpowiedniej infrastruktury czy zasobów kadrowych. Równie ważna jest odpowiednia promocja gospodarcza, o czym polskie miasta niekiedy zapominają. Częstochowa rozumie potrzebę budowania wizerunku miejsca atrakcyjnego inwestycyjnie. Miasto jest członkiem Klubu Outsourcingu, organizuje cykliczne wydarzenia dla przedsiębiorców, udostępnia dane na sześciojęzycznej platformie Best2Invest.


- Mocno kibicujemy Częstochowie i jesteśmy przekonani, że będzie ona szybko zyskiwała nowe przedsiębiorstwa zarówno produkcyjne jak i usługowe. Lokalizacja jest już doceniana przez krajowych, ale także i międzynarodowych inwestorów, stąd obecność tu np. centrum operacyjnego firmy TRW – mówi Prezes Fundacji Pro Progressio.


wykres


Więcej informacji w opracowaniu: Focus on Częstochowa 2015


Źródło: Fundacja Pro Progressio

30.06.2015


Tagi: Częstochowa, biznes


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE