QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Poszukiwana: kobieta – informatyk

Nie od dziś pokutuje myślenie, że branża informatyczna to świat zdominowany przez mężczyzn. Jeszcze do niedawna 10% zatrudnionych w sektorze IT stanowiły kobiety, ale jak wynika z badań, odsetek ten się stale zwiększa . Rynek nowych technologii sukcesywnie przyciąga utalentowaną płeć piękną. Czy w dobie XXI wieku ma szansę przejąć koronę pierwszeństwa?


Wzór na programistę

Stereotyp informatyka zakorzenił się w świadomości społeczeństwa tak głęboko, że gdyby zapytać kilkunastu przeciętnych Kowalskich, jak sobie wyobrażają specjalistę IT, odpowiedź byłaby tylko jedna. Myśląc o programiście najczęściej przed oczyma widzimy młodego, dwudziestokilkuletniego chłopaka. Prawdopodobnie ubrany jest w sweter lub flanelową koszulę w kratę, a na nosie ma grube okulary. Jego oknem na świat jest monitor komputera, przy którym spędza całe dnie i noce. A czy w wyobrażeniach Polaków funkcjonuje obraz kobiety-programistki?


Kopernik też była kobietą

Sektor IT należy do najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. W tym męskim świecie miejsce dla siebie znajdują także coraz częściej kobiety. – Obecnie programista jest jednocześnie konsultantem, który bezpośrednio współpracuje z klientem. Z tego powodu oprócz merytorycznej wiedzy i niezbędnych kwalifikacji, coraz większą rolę odgrywają kompetencje miękkie, takie jak umiejętność skutecznej komunikacji czy prezentacji swoich dokonań – mówi Piotr Kania, Dyrektor Zarządzający GFT Polska. – Według naszych obserwacji, kobiety coraz częściej wiążą życie zawodowe z kodowaniem. Zajmują kluczowe stanowiska w firmach oraz z powodzeniem prowadzą duże projekty biznesowe. Mają naturalne predyspozycje osobowościowe, które pozwalają im kierować nawet najbardziej wymagającym zespołem.


Zawód programisty staje się więc coraz bardziej atrakcyjny także dla przedstawicielek płci pięknej. To właśnie pasjonatki, które teraz działają w technologicznych grupach, mają szansę w przyszłości stać się twórczyniami najnowszego oprogramowania i innowacyjnych aplikacji.


Źródło: GFT Polska

06.03.2015


Tagi: informatyk, kobieta


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZOBACZ JAK ODNIEŚĆ SUKCES

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

WROCŁAW - BIURA DO WYNAJĘCIA

foto

Zlokalizowany w rejonie wrocławskiego śródmieścia biurowiec Promenady ZITA oferuje do wynajęcia...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

STUDIA PODYPLOMOWE

giełda

MWSLiT to istniejąca od 2001 r., specjalistyczna, niepubliczna...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zapraszamy do warszawskiego showroomu Kinnarps w nowej odsłonie. Zaktualizowana...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...