QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

AKTYWNI+, Młodzi Polacy na rynku pracy 2014

Gumtree opublikował raport "AKTYWNI+, Młodzi Polacy na rynku pracy", który został przygotowany we współpracy z partnerami: firmą Grafton Recruitment, Business Centre Club oraz stowarzyszeniem Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.


Jak wynika z badań, 2/3 (72%) studentów i absolwentów uczelni wyższych pracuje bądź odbywa praktyki lub staże. Eksperci zgodnie przyznają, że jest to dobry znak - praca podczas studiów to okazja do poznania potrzeb pracodawców oraz sposobu działania przedsiębiorstw. Niepokojąca jest pozostała 1/3 badanych, która aktualnie nigdzie nie pracuje.


Raport pokazał również, że tylko połowa badanych (53%) przyznaje, że wykonuje pracę zgodną z swoim profilem wykształcenia. Zdaniem ekspertów duży wpływ na to ma podejście młodych ludzi do kariery zawodowej.


Kluczowe wnioski z raportu:

  • Studia dają pracę, niekoniecznie w zawodzie. Młodzi nie wierzą w moc dyplomu. 72% studentów i absolwentów uczelni wyższych pracuje bądź odbywa praktyki lub staże.
  • Co druga osoba uważa, że dyplom ukończenia wyższej uczelni nie wpłynął na jej obecną sytuację na rynku pracy.
  • Polaryzacja rynku: najchętniej zatrudniają korporacje i mikrofirmy. Młodzi pracownicy najczęściej (30%) znajdują zatrudnienie w dużych firmach, liczących ponad 150 osób. Z drugiej strony, widoczna jest polaryzacja zjawiska – podobny odsetek (28%) znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach o wielkości poniżej 10 osób.
  • Pieniądze nie są najważniejsze dla osób poszukujących pracy, 58% osób deklaruje możliwość obniżenia oczekiwań finansowych. Tylko 28% respondentów jest gotowych na zrezygnowanie z dobrej atmosfery.
  • Informatyka, prawo i medycyna - tam młodzi widzą największe zarobki. Informatyka oraz pokrewne branże związane z programowaniem postrzegane są przez studentów i absolwentów jako najbardziej atrakcyjne pod względem zarobków (35%). W pierwszej piątce znalazły się również kolejno: prawo (24%), medycyna (23%), finanse i bankowość (22%) oraz architektura / inżynieria (21%).

Zobacz raport Gumtree przygotowany we współpracy z partnerami: firmą Grafton Recruitment, Business Centre Club oraz stowarzyszeniem Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej: AKTYWNI+, Młodzi Polacy na rynku pracy


Źródło: Colliers International

23.04.2014


Tagi: rynek handlowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE