QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Debata Ekspercka branży metalowej

Sektor metalowy (produkcja stali, dystrybucja, obróbka metalu) dostarcza komponentów oraz wyrobów gotowych dla wielu innych sektorów produkcji m. in. przemysłu maszynowego, spożywczego, motoryzacyjnego, budowlanego czy metalurgicznego. Kondycja finansowa przedsiębiorstw branży metalowej jest zatem bardzo uzależniona od sytuacji ekonomicznej pozostałych branż.


Na spotkaniu zorganizowanym przez firmę konsultingową Business Penetration & Consulting (BPC) w katowickim Hotelu Monopol, eksperci omówili trendy związane z informatyzacją firm sektora metalowego. W dyskusji wzięli udział menadżerowie przedsiębiorstw w obszarze IT i produkcji: KZWM Ogniochron, Remak, Kuźnia Polska, Null7/Bumar-Mikulczyce oraz dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych: TRAX, ABIS oraz PROXIA POLSKA.


Według danych BPC przedsiębiorstwa branży metalowej systematycznie zwiększają nakłady na maszyny i urządzenia. Dla większości z nich inwestycje te mają strategiczny charakter. Ważną inwestycją są także wydatki na doskonalenie procesów biznesowych w zakresie produkcji i montażu. W obszarze IT przedsiębiorcy poszukują rozwiązań ERP, które posiadają rozbudowane moduły produkcyjne o funkcjonalności systemów MES.


Dużym zainteresowaniem przedsiębiorców tej branży cieszy się koncepcja lean manufacturing czyli koncepcja produkcji odchudzonej, która redukuje koszty zbędne i znacznie zwiększa efektywność realizowanych procesów.


Na spotkaniu eksperckim stwierdzono m.in. następujące fakty:

  • Sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw eksportujących swoje wyroby za granicę jest zdecydowanie lepsza w porównaniu do sytuacji tych firm, które poszukują klientów na rodzimym rynku. W roku 2014 przedsiębiorstwa eksportujące planują wzrost sprzedaży na rynkach zachodnich, co wiąże się z rosnącą liczbą zamówień oraz ożywieniem gospodarczym;
  • Klienci zagraniczni coraz częściej wymuszają na polskich przedsiębiorstwach stosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych, zwłaszcza w obszarze produkcji. Chcą aby polscy kontrahenci zapewnili wysoką jakość procesów produkcyjnych oraz wyrobów. Tendencje te sprzyjają rozwojowi informatyzacji w Polsce i rozpowszechnianiu się wysokich standardów w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem;
  • Przewiduje się, że sytuacja polskich przedsiębiorstw branży metalowej w roku 2014 może ulec pogorszeniu w stosunku do roku ubiegłego. Wiąże się to z zmniejszeniem ilości zamówień z sektorów powiązanych. Przedsiębiorcy mogą wstrzymywać inwestycje na informatyzację, w obawie przed niepewną sytuację gospodarczą.

Na spotkaniu eksperci poruszyli również kwestię wsparcia inwestycji z funduszy unijnych. Uważają, że rozpoczęcie nowego okresu programowania 2014 – 2020 spowoduje wstrzymanie inwestycji w I połowie 2014 roku. Większość aplikacji zostanie rozpatrzonych pozytywnie dopiero na przełomie 2014/2015, a inwestycje w IT są w dużej mierze realizowane z tych środków.


Źródło: Business Penetration & Consulting Sp. z o.o.

11.12.2013


Tagi: branża metalowa, debata


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE