QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Nowe przepisy opłat drogowych w Czechach

Gazeta Transportowa informuje, że 1 stycznia 2010 r. w Czechach wchodzi w życie nowy system pobierania opłat, oparty o europejską klasę emisji spalin.


Elektroniczny system poboru myta w Czechach, oparty na podobnej jak w Austrii technologii, został wprowadzony 1 stycznia 2007 r. i obejmował pojazdy ciężarowe powyżej 12 t. Czesi uzależnili wysokość pobieranej opłaty od liczby przejechanych kilometrów, a także od klasy emisji spalin silnika oraz liczby osi.


Od 1 stycznia 2010 r. obowiązkowi rejestracji opłacanego myta będą podlegały także pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, co oznacza dla przedsiębiorców, dysponujących takimi samochodami, konieczność zamontowania w nich urządzeń premid i zastosowania się do nowych przepisów w zakresie płatności.


Wysokość naliczanego przez system myta będzie zależała – jak poprzednio – od przejechanej odległości, liczby osi i klasy emisji. Należy zwrócić uwagę, że pojazdy powyżej 3,5 t z naklejoną winietą opłaty czasowej, ważnej w 2010 r., będą miały obowiązek dostosowania się do nowych wymagań dopiero po wygaśnięciu ważności kuponu czasowego. Warto też pamiętać, że jeśli w trakcie rejestracji pojazdu w systemie nie podano klasy emisji, to samochód ten zostanie zakwalifikowany do klasy Euro 2.


Trzy kategorie wagowe.

Pojazdy będą teraz rejestrowane do jednej z trzech kategorii wagowych (zgodnie z dowodem rejestracyjnym):

I. od 3501 do 7500 kg włącznie,

II. od 7501 do 11 999 kg włącznie,

III. ponad 12 000 kg.


- Pojazdy można rejestrować już teraz. Pojazdy zarejestrowane wcześniej, kwalifikujące się – zgodnie z nowymi warunkami – do pierwszej kategorii wagowej, nie muszą być ponownie rejestrowane, bez żadnych konsekwencji finansowych, od 1 stycznia 2010 r. Pojazdy z grupy trzeciej, powyżej 12 t, rejestrowane z końcem tego roku, muszą jedynie zainstalować urządzenia premid i od razu będą mogły korzystać z systemu. Samochody zarejestrowane wcześniej, przed końcem 2009 r., dla kategorii z grupy pierwszej i drugiej mogą korzystać z systemu dopiero od początku 2010 r., a na resztę 2009 r. powinny wykupić winiety czasowe – informuje Leszek Rajchert, dyrektor specjalistycznej firmy Transpass w Polsce.


Transport i logistyka


Źródło: SPD "Dolny Śląsk"

11.12.2009


Tagi:SPD "Dolny Śląsk", myto, transport, Czechy

SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...