QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Strajk kierowców we Francji ?

Kierowcy we Francji chcą od 13 grudnia zablokować dystrybucję. Niezadowolone z propozycji dotyczących pensji, związki zawodowe wezwały we wtorek około 500.000 pracowników transportu drogowego do strajku, który zacznie się 13 grudnia o godzinie 21:30. Strajk zagrozi głównie zaopatrzeniu żywnościowemu na święta zbliżające się z końcem roku. Ponieważ tym razem akcje nie będą składać się z blokad dróg i punktów poboru opłat, ale z blokad magazynów, potwierdziło stowarzyszenie na zgromadzeniu w siedzibie CFTC Transports w Paryżu.


Ich głównym celem będą magazyny dużych dystrybutorów produktów spożywczych takich jak Auchan czy Carrefour. Sieci te bowiem prowadzą działania dupingowe, które odbijają się na transporcie drogowym Francji – twierdzi Gérard Martinez, sekretarz generalny FO Transports. Protest dotknie nie tylko gigantów branży spożywczej, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa.


- Jesteśmy zubożałą grupą zawodową i w styczniu kiedy płaca minimalna zostanie zrewaloryzowana, podstawowa płaca kierowców znajdzie się poniżej płacy minimalnej - wskazał Max Dumont, sekretarz generalny CFDT Transports, głównego związku zawodowego w sektorze. Sprecyzował, że średnia płaca miesięczna podczas rekrutacji wynosi 1300 euro brutto.


Związki domagają się zwiększenia wynagrodzenia o 10 euro brutto za godzinę dla pracowników z dużym stażem, 4-procentowej podwyżki dla kadr i 4-procentowej podwyżki diet kierowców oraz trzynastki dla wszystkich. Dodatkowe żądania mówią o ujednoliceniu tabeli płac i stażu pracy oraz ubezpieczenia branżowego. - W branży transportu drogowego nie było żadnych podwyżek od dwóch lat - podkreślił Thierry Douine, przewodniczący CFTC.


Dane opublikowane ostatnio przez Narodowy Związek Zatrudnienia w Przemyśle i Handlu (Fr.Unedic) wykazały, że w 2008 roku zredukowanych zostało w sektorze transportu 1000 miejsc pracy, a to o 1000 za dużo. Poprzedni duży strajk kierowców poparty taką jednomyślnością związków odbył się w listopadzie 1997 roku.


W środę sekretarz stanu ds. transportu Dominique Bussereau wezwał stowarzyszenie pracodawców i związki do kontynuacji negocjacji. To ważne by osiągnąć zgodę „żeby nie dopuścić do konfliktu, który może być szkodliwy dla i tak już mocno dotkniętej kryzysem branży transportu drogowego, nie możemy do tego dopuścić również w trosce o naszych współobywateli.


Dominique Bussereau wezwał również stowarzyszenie pracodawców i związki by dążyć do poprawy dialogu w sprawie rewaloryzacji schematu wynagrodzeń i modernizacji zatrudnienia” podczas gdy jego kolega z Commerce Hervé Novelli osądził jako „nie do przyjęcia” zakłócenia w dostawach w okresie świątecznym.


Związki odrzucili propozycje wynagrodzeń złożonych w czwartek przez jedno ze stowarzyszeń pracodawców - TLF, które zamierzało przede wszystkim podzielić wynagrodzenia pomiędzy spedycje i resztę. Federacja pracodawców FNTR osądziła wtorkowe roszczenia związkowców za „nierealistyczne”, ponieważ trudności ekonomiczne w sektorze nie pozwalają na podniesienie płac w tym roku biorąc pod uwagę „pandemię fiskalną” w związku z podatkiem węglowym i podatkiem od samochodów ciężarowych.


Transport i logistyka


Źródło: lexpress.fr, SPD "Dolny Śląsk"

11.12.2009


Tagi:SPD "Dolny Śląsk", strajk kierowców, transport, Francja

SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...