QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Kogo poszukują fundusze venture capital?

W założeniu fundusze Venture Capital są szansą dla młodych, innowacyjnych spółek, którym sytuacja rynkowa i osiągane wyniki finansowe nie pozwalają myśleć o uzasadnionym debiucie giełdowym czy emisji obligacji. Praktyka gospodarcza pokazuje jednak, że w spektrum zainteresowań inwestorów są tylko nieliczne podmioty.


Napięta sytuacja na rynku finansowym, skutkująca ograniczoną dostępnością kapitału w standardowej formie jakim był debiut giełdowy np. rynku NewConnect, coraz częściej zachęca firmy z sektora MSP do kontaktu z funduszami Venture Capital. Wsparcie mogą otrzymać przedsięwzięcia na etapie zalążkowym (tzw. „seed”), charakteryzujące się wczesnym rozwojem (tzw. „start-up”), ale również takie, które weszły już w later-stage venture. Przedsiębiorstwa uzyskują możliwość realizacji ryzykownych projektów bez wymaganych zabezpieczeń finansowych, a pozyskane środki zwiększają kapitał zakładowy firmy, nie zwiększając w sposób bezpośredni kosztów. Wpływa to pozytywnie na zdolność finansową i dostęp do innych źródeł finansowania. Dodatkową korzyścią ze współpracy z funduszami venture, jest pozyskanie przez spółkę know-how – wiedzy z zakresu zarządzania i kreowania wartości, doświadczenia oraz sieci kontaktów biznesowych, które wnosi fundusz wraz z podjęciem współpracy z przedsiębiorstwem. Skutkuje to zwiększeniem wiarygodności firmy w oczach potencjalnych kontrahentów. Korzyścią ze współpracy jest także znaczny margines swobody działania pomysłodawcy w ramach przyjętych postanowień.


Inwestorzy oferują dużo, ale jednocześnie mają wysokie wymagania – oczekują zwrotu na zainwestowanym kapitale na poziomie 35-40% w skali roku. Nie jest to zatem finansowanie darmowe. Z powodu oczekiwanego zysku na finansowanie mają szansę otrzymać przede wszystkim przedsiębiorstwa innowacyjne, posiadające przewagę konkurencyjną i tym samym charakteryzujące się znacznym potencjałem wzrostu w krótkim okresie. Najczęściej są to spółki z branż telekomunikacyjnych (w tym e-commerce), sektora nowoczesnej medycyny, biotechnologii i tzw. czystych technologii (szeroko rozumiane projekty zrównoważonego rozwoju). Wiele funduszy Venture Capital specjalizuje się w inwestycjach w konkretne sektory. Inwestorzy sprawdzają także kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie kadry zarządzającej. Pomysłodawca musi przekonać fundusz, że zna rynek, na którym chce działać, jest w stanie zrealizować przedstawiony biznesplan i generować zyski. Czynnikiem decydującym o zaangażowaniu kapitałowym jest wreszcie elastyczność wyjścia z inwestycji. Zakończenie współpracy może nastąpić przez sprzedaż udziałów lub akcji innemu inwestorowi, poprzez rynek giełdowy czy wykup menedżerski. Odbywa się to w momencie optymalnym z punktu widzenia obydwu podmiotów.


Przekonanie funduszu Venture Capital do zainwestowania w spółkę nie należy do łatwych, ale z pewnością warto próbować, bowiem od otrzymania wsparcia finansowego swoją ekspansję zaczynali nawet tacy giganci jak Google, Amazon czy Facebook.


Autor: Mateusz Hyży, Starszy analityk inwestycyjny, Grupa Trinity S.A.


Źródło: Grupa Trinity S.A.

16.05.2013


Tagi: fundusze, Venture Capita