QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Chiny mogą znacząco przyspieszyć rozwój polskiego rynku kontenerowego

Od dłuższego czasu obserwujemy w mediach niesłabnące zainteresowanie kwestią współpracy z Chinami w zakresie nowych inwestycji w polskich portach morskich i logistyce lądowej. Wydarzeniem, które znacząco ożywiło dyskusję w prasie i na portalach branżowych była lipcowa delegacja pod przewodnictwem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka do Chin. Ministrowi towarzyszyli przedstawiciele polskich firm z zaplecza transportu morskiego i kolejowego, co spowodowało lawinę pytań w sprawie konkretnych postanowień. Czy rzeczywiście pomorskie przedsiębiorstwa mają możliwość rychłego rozpoczęcia realnej współpracy z Państwem Środka?


NAJNOWSZE INFORMACJE

Wizyta polskiej delegacji rządowej wspieranej przez środowiska branżowe, poruszyła tematy istotne dla rozwoju transportu intermodalnego w Polsce. Dla Balticon SA – spółki działającej w techniczno-logistycznej obsłudze ruchu kontenerowego – szczególnie ważnym w spotkaniach był udział przedstawicieli polskich portów. Podczas rozmów ich zarządzający wyraźnie zwrócili uwagę na kluczową rolę mórz i oceanów w transporcie międzynarodowym.


DCT sternikiem polsko-chińskich inwestycji

Jednym z delegatów polskiej misji do Chin był Boris Wenzel – dyrektor zarządzający gdańskiego terminalu głębokowodnego DCT. Jego szeroką perspektywę patrzenia na rynek polski widać było również w Chinach. Pan Wenzel z jednej strony lobbuje na rzecz portów polskich i wspiera działania deregulacyjne, z drugiej zaś zabiega o inwestorów, namawiając globalnych operatorów chińskich – COSCO i CSCL do zawijania do Gdańska. Wybiegając naprzód szuka partnerów do zbudowania centrum logistycznego na zapleczu DCT, czyli rozwija kolejne ogniwo łańcucha logistycznego. Takie działania wróżą dobrze na przyszłość. Chińczycy, choć jeszcze nie określili konkretnych planów, mogą pomóc nam wprowadzić polskie porty do pierwszej dziesiątki w Europie.


Skorzystać może także polska kolej

Na obustronnych umowach z Chińczykami może skorzystać także polska kolej, a przede wszystkim PKP Cargo. Przy ogromnym wolumenie towarowym płynącym z Chin do Europy kompleksowe oferty pokrywające wiele kolejnych ogniw łańcucha transportowego są jedynym sposobem realizacji dużych projektów transportowych o długoterminowym zasięgu. Pozyskanie silnego inwestora pozwoliłoby polskim kolejom na większą konkurencyjność w stosunku do zagranicznych operatorów wchodzących na polski rynek. Istnieją duże szanse na podpisanie konkretnych umów, ale musimy pamiętać, że...


…w zmaganiach o przyciągnięcie Chin do Polski mamy rywali

Fakt przyjęcia Ministra Sławomira Nowaka przez niższego rangą odpowiednika w Chinach pośrednio pokazuje, że gościliśmy tam bardziej w charakterze petenta, niż pełnoprawnego partnera. I wcale nie jest to dziwne. Myślę, że przy dzisiejszym układzie geopolitycznym Chiny odwiedzają w takim charakterze niemal wszystkie państwa świata, oprócz kilku globalnych mocarstw. Musimy więc świadomie oceniać nasze szanse na współpracę, gdyż w kolejce do umów z Chińczykami stoi wiele innych krajów. Droga do wypracowania jak najlepszych postanowień dla strony polskiej może być długa i z pewnością będzie kosztować nas wiele pracy. Jedno jest pewne: Wpłynięcie do polskich portów oceanicznych kontenerowców COSCO i CSCL byłoby kolejnym krokiem milowym w rozwoju rodzimych terminali. Należy traktować perspektywy tej współpracy w ramach dobra narodowego. Wiele będzie zależeć teraz od polityków, którzy powinni nieco delikatniej podchodzić do współpracy polsko-chińskiej, nie zapominając, jak wrażliwymi na wszelkie niejednoznaczne kwestie ludźmi są Azjaci. Cierpliwość powinna się nam jednak opłacić.


Autor: Tomasz Szmid, prezes zarządu Balticon SA


Źródło: Balticon SA

21.08.2012


Tagi: transport kontenerowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...