QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Pierwsza green design charrette w Warszawie

13 marca 2012r w Warszawie, zebraliśmy dużą grupę otwartych na nowości profesjonalistów podczas pierwszej w tym roku konferencji poświęconej zrównoważonemu budownictwu. Po raz w pierwszy w Polsce zorganizowaliśmy green design charrette, która uczestnikom dała możliwość czynnego udziału w procesie projektowania.NAJNOWSZE INFORMACJE

Słowo “charrette” pochodzi z francuskiego i oznacza “wóz”. W Ecole des Beaux Arts in Paris, zwyczajowo, prace semestralne uczniów były zabierane do oceny na wózek. Każdy musiał oddać pracę na czas, a jeśli tego nie zrobił praca nie była oceniona. Studenci często robiąc wszystko na ostatni moment tuż przed przyjazdem wózka spotykali się i wprowadzali ostatnie modyfikacje oraz poprawki słuchając uwag i sugestii swoich kolegów, dzieląc się spostrzeżeniami i dyskutując. To właśnie charrette.


Nasza design charrette, prowadzona była przez PLGBC i najlepszych polskich architektów. Po krótkim wprowadzeniu Marka Kuryłowicza z Kuryłowicz & Associates i Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys z APA Wojciechowski, uczestnicy zachęceni zostali do otwartej dyskusji nad projektem “zazielenienia” hipotetycznego biurowca. Rozpoczęła się burza mózgów na temat zrównoważonych strategii, które można wprowadzić do projektu, aby końcowym użytkownikom pracowało się z biurowcu dobrze i zgodnie “zielonymi” wytycznymi.


Po lunchu Agnes Vorbrodt zaprezentowała nowości dotyczące LEED w Polsce. Ostatnio zakończone z USGBC rozmowy pozwoliły wreszcie zaprezentować LEED for Homes Midrise. Ten interesujący program pozwoli na łatwiejszą certyfikację domów wielorodzinnych. Został przygotowany specjalnie dla rynku mieszkaniowego biorąc pod uwagę jego specyficzne potrzeby i charakter. Jest przeznaczony dla projektów wielorodzinnych, 3 do 8 piętrowych. Program akceptuje w budynku część komercyjną. Jego specjalna (łatwiejsza) forma spotęguje certyfikacje budynków wielorodzinnych. PLGBC zaprezentowało także „najlepsze praktyki” z ostatnio certyfikowanych projektów.


System LEED został pokazany przez Panią Alicję Krajewską z firmy Torus, na przykładzie Alchemii - projektu biurowego klasy A zlokalizowanego w Gdańsku. Torus jest deweloperem, budynek jest zaprojektowany przez pracownię architektoniczną APA Wojciechowski, Intec jest firmą inżynierską, a VVS | Architect & Consultants / AVA Agnes Vorbrodt & Associates jest odpowiedzialny za zarządzanie procesem certyfikacji LEED oraz konsultantem budownictwa zrównoważonego. W ubiegłym tygodniu projekt został wyróżniony najwyższym poziomem pre-certyfikacji –LEED -CS PLATINUM BREEAM pokazany został przez Panią Joannę Zielńską z St. Pauls na przykładzie centrum biurowego Textorial Park, którego inwestorem jest właśnie St. Paul’s Developments Polska, to pierwszy nowoczesny biurowiec klasy A w Łodzi. Powstał na Księżym Młynie – dziewiętnastowiecznym kompleksie fabrycznym Karola Scheiblera. Pofabryczna architektura w zderzeniu z nowoczesnym stylem zabudowy tworzą niepowtarzalny klimat miejsca. W grudniu 2011 roku Textorial Park, jako trzecia inwestycja w Polsce zdobyła certyfikat BREEAM In-Use.


Źródło: PLGBC

24.03.2012


Tagi: konferencja, szkolenie, budownictwo zrównoważone, zielone budownictwo, green design charrette


Udostępnij

SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE