QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Sytuacja na rynku powierzchni magazynowych w I kwartale 2009 r.

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, publikuje najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku powierzchni magazynowych w Polsce.


Główne wnioski


Sytuacja gospodarcza ostatnich miesięcy znacznie wpłynęła na rynek powierzchni magazynowych. Deweloperzy zdecydowanie zmniejszyli liczbę realizowanych projektów. Magazyny, które zostaną oddane do użytku w tym roku, to przede wszystkim inwestycje już rozpoczęte. Nowe projekty będą realizowane głównie jako obiekty dedykowane dla konkretnego najemcy (tzw. BTS), a tylko nieliczne z nich będą projektami spekulacyjnymi.


Sytuacja ekonomiczna, wysokie koszty finansowania i brak transakcji o charakterze inwestycyjnym na tym rynku wpłynęły na wzrost stawek czynszu w ostatnich miesiącach 2008 roku. Możemy jednak stwierdzić, że w chwili obecnej stawki czynszu ustabilizowały się.


Komentarze ekspertów Colliers International


Zdaniem Macieja Chmielewskiego, Partnera i Dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International w ostatnich miesiącach na rynku powierzchni magazynowych dało się zauważyć istotne zmiany. Spowodowane one zostały sytuacją ekonomiczną w Polsce i na świecie, wyższymi kosztami finansowania nowych projektów oraz brakiem transakcji o charakterze inwestycyjnym w tym sektorze. Przede wszystkim w większości lokalizacji nastąpił wzrost stawek czynszu do poziomu o ok. 10-15% wyższego w stosunku do połowy 2008 roku.


- Przewidujemy, że jeśli popyt na powierzchnie magazynowe utrzyma się na obecnym poziomie bądź wzrośnie, wolne dzisiaj powierzchnie zostaną wkrótce wynajęte, a deweloperzy mogą nie zdążyć z dostarczeniem kolejnych na czas, co z kolei spowodować może dalszy wzrost stawek czynszu. Równocześnie przy zachowaniu obecnego popytu ze strony najemców stawki czynszów pozostaną na niezmienionym poziomie.

- Ze wzrostem stawek można się liczyć w lokalizacjach, dla których współczynnik niewynajętej powierzchni jest bardzo niski i jednocześnie cieszą się one dużym zainteresowaniem. Jednym z takich regionów jest np. Górny Śląsk, gdzie centralne położenie względem Europy Centralnej pozwala na szybką i efektywną dystrybucję – mówi Tomasz Kasperowicz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International.


- Warto przy okazji wspomnieć iż w ostatnim czasie deweloperzy zdecydowali się na wydłużenie okresów najmu. Jeszcze przed kryzysem można było podpisać umowę na 3 lata, natomiast w chwili obecnej deweloperzy starają się wydłużyć minimalny okres najmu. W przypadku projektów budowanych pod konkretnego klienta (BTS) czas najmu wynosi ok. 10 lat – dodaje Tomasz Kasperowicz.


***


Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Colliers International Poland specjalizuje się w reprezentacji najemców. W ramach tej usługi koordynuje proces relokacji, renegocjacji warunków najmu lub ekspansji powierzchni magazynowo-przemysłowych firm. W ostatnim czasie dział reprezentował między innymi takie firmy jak: Leroy Merlin, Swarzędz Meble, Pregis, Fiege, Sonoco, Schneider Electric, Nestle, MEFA, CAT LC Polska, PS Trade Trans.


O Colliers International

Colliers Macaulay Nicolls Inc. (CMN), działający jako Colliers International, jest wiodącą międzynarodową firmą doradczą na rynku nieruchomości. Firma doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom. Colliers posiada 290 biur w 61 krajach. Zajmuje się pośrednictwem w wynajmie, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami, a także doradztwem na rynku hotelarskim, reprezentacją najemców, wycenami oraz badaniami rynku. Colliers International jest międzynarodową siecią firm niezależnych własnościowo i operacyjnie. Od 1997 r. Colliers International działa lokalnie jako Colliers International Poland.

Więcej na www.colliers.com/markets/warsaw.


RAPORT


Żródło: Colliers International

30.04.2009


Tagi: Colliers, powierzchnie magazynowe

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Według danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu dynamicznie wzrasta...

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE